Кошничка 0 0.00ден

Два сензационални типа на чај!!
Како и сите други типови на чај oolong и Пу-Ер чајот исто така потекнуваат од чаената грмушка Camellia sinensis.
Oolong (или Wu long) е познат и како полу-ферментиран чај. Најчесто се вбројува во чаевите за слабеење бидејќи е ефикасен во намалувањето на вишокот килограми па е битен елемент на комплетните диети. Многу често во Кинеските ресторани го служат со оброк, зашто ја подобрува дигестијата и поседува anti-age ефект.
Пу-ер (Pu Erh) е единствениот чај кој со стареење станува поквалитетен и во тој поглед е многу сличен на виното. На пазарот се наоѓа во најразлични форми – од рефусен до компримиран во мали или големи пити. Pu-erh по своето дејство е навистина нешто посебно (во Кина уште се нарекува и медицински чај). Ја обновува енергијата и виталноста, го подобрува расположението, ја подобрува работата на црниот дроб, забрзувајќи го топењето на маснотиите и воедно помагајќи во намалувањето на вишокот килограми.

Showing all 6 results

mk_MKMacedonian