Кошничка 0 0.00ден

Silver Needle (Yin Zhen)

460.00ден1,840.00ден

Висококвалитетен бел чај со суптилен, миризлив bouquet и мек, благ вкус.

Избриши
SKU: N/A Категорија , Број на продукт: 2239

Опис

Познат и како Yin Zhen, овој чај е од северниот дел на провинцијата Fujian, каде белиот чај за првпат е произведен. Се добива од рачно-набрани пупки чај кои се собираат во текот на само два дена секоја година. Климата и карактерот на почвата, раната утринска магла и пристојна количина на сончева светлина во попладнeвните часови, создаваат оптимални услови за растење на овој уникатен чај. Светлорозикавата боја на овој напиток има суптилен, миризлив bouquet и мек, благ вкус.

Подготовка   1-3 мин  80ºС

Поради големата волуминозност на чајот, потребни се 2 рамни чаени лажички/ 200 мл вода

Дополнителни информации

пакување

50gr, 100gr, 200gr, 500gr

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Silver Needle (Yin Zhen)”
mk_MKMacedonian