Call Us +389 72 228066

Lapacho (Taheebo, Ipé Roxo)

170.00ден850.00ден

Јужно-американски лековит напиток, познат и како Taheebo

clear
SKU: N/A Category: Product ID: 3524

Description

Lapacho (уште познат и како Taheebo) се добива од внатрешната кора на јужно-американското дрво Pau D’Аrco кое расте во Амазонските дождовни шуми.

Внатрешната кора содржи малку танини и нема кофеин па вкусот му е сладок и пријатен.

Традиционално се употребувал уште од времето на Инките во медицински цели, како моќен антиоксиданс, односно напиток кој поседува анти-бактериски, анти-вирални и детокс ефекти. Се препорачува за подобрување на имунитетот, за превенција од канцер, за смирување на воспалителни процеси и подобрување на дигестијата.

Подготовка: 1 лажица Lapacho (околу 10гр.) се става во 1L ладна вода, се остава да проврие (5 мин,) по што се трга на страна и се остава да отстои уште 20 мин.

25 min 100° C  1 tblsp./1 L

 

 

Additional information

пакување

50g, 100g, 200g, 500g

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Lapacho (Taheebo, Ipé Roxo)”
en_USEnglish