Call Us +389 72 228066

Црниот чај е најраспространет чај во светот. Toj е комплетно ферментирана варијанта на чај, кој се добива од истата чаена грмушка – Camellia sinensis од која потекнуваат и другите типови на чај. За разлика од зелениот чај, кај кој ливчињата се само благо обработени, црните чаеви се подложуваат на целосен процес на преработка. По берењето, ливчињата се оставаат да овенат, а потоа се виткаат за да ги ослободат ензимите со помош на кои се одвива процесот на ферментација. Исто така, виткањето овозможува напукнување на ливчињата при што се ослободуваат етерични масла кои допринесуваат за ароматичноста на овој чај. Откако ќе ферментираат и ќе се исушат, ливчињата добиваат црвена или бакарно-кафена боја и специфична силна арома. Заради црвената боја, црниот чај бил широко познат како црвен чај во Кина (не треба да се меша со rooibos црвениот чај). Производството на црн чај започнува во 19-тиот век во тогашните колонии Индија и Цејлон, области во кои до ден денешен се произведуваат големи количества на висококвалитетен чај. Црниот чај е одличен за утринско будење поради својот интензивен полн вкус и стимулативно дејство. Може да се пие без додатоци или со малку млеко. Го подобрува здравјето, ја стимулира менталната активност и концентрацијата.
• Го подига нивото на енергија
• Штити од кардиоваскуларни заболувања и проблеми со циркулацијата
• Ги ублажува дигестивните проблеми
• Содржи само 20% од кофеинот кој би го внеле со шоља кафе

Showing 1–9 of 14 results

 • Assam

  Индиски црн чај со остар мирис и интензивен, зачинест, полн вкус.

  130.00ден1,300.00ден Select options
 • Ceylon OP Pettiagalla

  Високоароматичен црн чај со интензивен вкус и зачинеста, по малку сладникава арома.

  140.00ден1,400.00ден Select options
 • Darjeeling F.F.

  Еден од најпопуларните индиски црни чаеви, со свеж, зачинест, тревкаст вкус.

  180.00ден1,350.00ден Select options
 • Earl Grey

  Црн чај од Шри Ланка со додаток на најквалитетно природно масло од бергамот.

  130.00ден1,300.00ден Select options
 • English Breakfast

  Мешавина на црн чај од специјално избрани цејлонски ридски предели и ароматични Assam и африкански типови

  120.00ден1,200.00ден Select options
 • Irish Morning

  Интензивниот вкус на рум комбиниран со суптилната, блага, кремаста арома ќе ви пружи навистина посебно утро.

  120.00ден1,200.00ден Select options
 • Lapsang Souchong

  Специфичен црн чај со крупни, темни ливчиња со остра нота на чад

  150.00ден1,500.00ден Select options
 • Masala Chai

  Вкусен и интензивен црн чај со зачини – анасон, цимет, ѓумбир, бибер

  150.00ден1,500.00ден Select options
 • Божиќен колач

  Богат вкус на зачини и црн чај, надополнет и збогатен со вкус на јаболко и портокал. Единствено доживување!

  140.00ден1,400.00ден Select options
en_USEnglish