Call Us +389 72 228066

Најпопуларниот и воедно најстариот член на семејството на зелената грмушка, од кој преку илјада години се подготвува добро познатиот напиток наречен чај! Тој е волшебен еликсир кој промовира добро здравје, губиток на вишок килограми и убав изглед.
Станува збор за зелените ливчиња на Camellia sinensis, позната и како Thea sinensis (истото растение од кое се прават сите типови на чај), кои откако рачно ќе се наберат, накратко се загреваат на висока температура за да се спречи ферментацијата од страна на ензимите кои се содржат во чајот. Во Кина термичката обработка на зелениот чај е со потпекување во врели тави, додека пак во Јапонија истото се прави на пареа. Од таму кинеските зелени чаеви се поароматични, со жолтеникаво – зелена боја, додека пак јапонските се со тревест и опор вкус и темнозелена боја.
Белиот чај, се добива од пупките и најмладите ливчиња од чаената грмушка. Напитокот поседува уникатна суптилност, светла боја, комплексна лесна арома и природна благост. Најмалку е преработен во однос на другите чаеви – ливчињата се оставаат да овенат за да се отстрани влагата и потоа се сушат. Високо ценет заради неговиот благ и деликатен вкус, белиот чај бил омилен кај кралевите и благородништвото (618-907 A.D) со што бил познат и како Пијалок на Императорот.
Белите и зелените чаеви се одликуваат со голем број на позитивни ефекти врз здравјето
• Богат извор на антиоксиданси
• Одлични за детоксикација на организмот и хидратација на телото
• Го зајакнуваат имуниот систем
• Помагаат при слабеење
• Содржат 5-10% (зелените) односно 2% (белите) од кофеинот кој би го внеле со шоља кафе

Showing 1–9 of 36 results

 • Bancha

  Класичен традиционален јапонски чај за секојдневна употреба.

  100.00ден1,000.00ден Select options
 • Blue Moon

  Невообичаен зелен чај составен од парчиња помело, свежи лимони, сочна лубеница и цветови на сина орхидеја

  150.00ден1,450.00ден Select options
 • Earl Green

  Sencha верзија на црниот класик Earl Grey, со арома на бергамот, украсен со лимонова кора

  140.00ден1,400.00ден Select options
 • Genmaicha

  Јапонски Bancha чај со вкус на експандиран ориз

  190.00ден1,900.00ден Select options
 • Gunpowder

  Најпопуларниот кинески зелен чај, со оригинален вкус и многу силна арома.

  80.00ден800.00ден Select options
 • Gunpowder – Temple of Heaven

  Познат како “Zucha” или “бисерен чај” во облик на зрно, кој може да се пие во било кој период на денот.

  110.00ден1,100.00ден Select options
 • Gyokuro Asahi

  Еден од најдобрите јапонски зелени чаеви кој поради високата содржина на антиоксиданси спаѓа во топ 10 листата

  490.00ден4,900.00ден Select options
 • Kekecha

  Уникатен жолт чај со благ, питок и слабо зачинест вкус.

  450.00ден1,780.00ден Select options
 • Kukicha

  Фантастичен специјалитет со изразито сладок вкус и суптилна нота на кафе.

  190.00ден1,900.00ден Select options
en_USEnglish