Call Us +389 72 228066

Шеа путерот (Shea butter) се добива од ореволиките плодови на Karite дрвото кое расте единствено во тропскиот дел на Африка. Поради своите лековити својства локално се употребува повеќе од 2000 години – како незаменлива состојка во секојдневната нега на кожата, како “штит“ од сувиот пустински ветар но и за нега и масажа на осетливата бебешка кожа.
Содржи големи количини на незаситени масни киселини, витамини A, E и F како и висока содржина на протеини и минерали. Продира длабоко во кожата, ја задржува влагата, ги регенерира клетките, помага при зараснување на помали рани, гребаници и опекотини, па може да се употребува при третмани на стрии и лузни, по бричење или депилација, а особено e делотворен за областа околу очите (antiaging efect), за превенција и третман на брчки. Кожата добро го поднесува и не предизвикува никакви алергиски реакции. Од иста причина е одличен избор при секојдневната нега на бебешка кожа и коса. Делува против-воспалително, па помага при заболувања на кожата како што се псоријаза, себореа, неуродерматити и акни. Еден е од ретките природни состојки кои штитат од UV зрачење па е делотворен при заздравување на кожата оштетена од сонцето. Може да се употреби и како кондиционер за коса.

Showing all 6 results

 • Shea Butter - White tea & Ginger

  Combination of Shea butter and high quality nourishing avocado oil. Luxurious and rich in minerals and vitamins, serve as nutrients and make the skin soft, smooth and always fresh.

  250.00den. Add to cart
 • Shea Butter - Geranium

  Анти-стрес комбинација на шеа путер и висококвалитетно масло од авокадо. Ревитализира, регенерира и дава сјаен изглед на кожата.

  250.00den. Add to cart
 • Шеа Путер – Карите

  Афрички путер единствен по својата делотворност и содржината на витамини A, E и F.

  190.00den. Add to cart
 • Шеа Путер – Нерафиниран

  Нерафинираниот шеа путер е комплетно природен, вегански производ кој може да се употребува за сите типови на кожа.

  330.00den. Add to cart
 • Шеа Путер – Протект

  Нутритивен крем направен од шеа путер и бадемово масло, Алое Вера гел, хидролат од смиље и мешавина на антивирални етерични масла кој делува антибактериски, но воедно ги негува рацете.

  250.00den. Add to cart
 • Шеа путер за бебиња

  Може да се употребува при секојдневна нега на вашето бебе. Делува идеално на сува, испукана изгребана или изгорена кожа, екцеми и црвенила.

  360.00den. Add to cart
en_USEnglish