Кошничка 0 0.00ден

Gyokuro Asahi

490.00ден4,900.00ден

Еден од најдобрите јапонски зелени чаеви кој поради високата содржина на антиоксиданси спаѓа во топ 10 листата

Избриши
SKU: N/A Категорија , Број на продукт: 2219

Опис

Оваа рачно приготвена jапонска драгоценост позната како “бисерна капка”, потекнува од областа Wakayama и e еден од најдобрите зелени чаеви кои имате можност да ги вкусите. Чајот има интересни долги, темно зелени листови налик на борови иглички. Се одгледува во сенка од бамбусови гранки, а две недели пред берење се покрива со бамбусова рогозина, така да ливчињата содржат помалку танини, но повеќе кофеин поради што делуваат стимулативно. Поседува извонредно детоксикациско дејство поради високата содржина на антиоксиданси, па спаѓа во листата на топ 10 зелени чаја. Напитокот има светло-жолта бистра боја, мирис на свежо покосена трева, префинета арома и импресивен интензивен вкус со типична јапонска опорост и доза на слаткост.

Подготовка   1-3 мин  70ºС

4-5 tsp./1 L

Ливчињата може да се искористат 2-3 пати, со продолжување на времето на отстојување

Дополнителни информации

пакување

50gr, 100gr, 200gr, 500gr

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Gyokuro Asahi”
mk_MKMacedonian