Call Us +389 72 228066

Рооибос чајот има голем број позитивни особини и како таков е одличен избор за луѓето кои внимаваат на своето здравје. Тој е природно благ чај, со арома на јаткасто овошје и се добива од Јужноафриканската Црвена грмушка па често се нарекува и црвен чај.
Процесот на производство на рооибос се состои од собирање на иглести гранчиња кои се дробат во мали ливчиња и се оставаат на сонце да ферментираат и да се исушат, со што добиваат црвеникаво кафеава боја и благ вкус. Рооибос соджи анти-оксиданси кои го забавуваат процесот на стареење и го зајакнуваат имуниот систем, срцето и крвните садови. Тој содржи и анти спазмодични агенси кои имаат позитивен ефект врз црниот дроб и дигестивниот систем и помагаат при стомачни грчеви кај малите деца. Тој е делотворен и при несоници, главоболки, ублажува нервоза и тензија, а помага и во третман на иритирана кожа и алергии (егзема и астма). Рооибос не содржи кафеин и е полн со минерали (бакар, железо, натриум, калциум, цинк и магнезиум) па е еден од ретките чаеви кои можат да ги пијат деца, бебиња, трудници и доилки.

Showing 1–9 of 10 results

 • Ориентална Ноќ

  Заводлива комбинација на цимет, ванила и цветови која ќе ве однесе во магичниот свет на далечниот Ориент.

  120.00ден1,150.00ден Select options
 • Рооибос Organic DE-ÖKO-003

  Познат уште како црвен чај или црвена грмушка. Преставува одличен избор на напиток за луѓе кои внимаваат на своето здравје.

  120.00ден1,200.00ден Select options
 • Рооибос Божиќен

  Хармоничен спој на ориентални зачини и афрички рооибос чај, со празнична и освежителна арома на портокал.

  130.00ден1,300.00ден Select options
 • Рооибос Боровница

  Божествено задоволство со извонреден изглед! Свеж овошен вкус на боровинки измешан со американска брусница и гранули јогурт.

  150.00ден1,450.00ден Select options
 • Рооибос Еукалиптус

  Мешавина на рооибос, кора од сладок портокал и свежи ливчиња од еукалиптус која гарантира посебно доживување.

  120.00ден1,200.00ден Select options
 • Рооибос Калинка

  Со кралска арома на калинки и свежо цеден сок од грозје нуди овошна свежина и блескав вкус кој “го боцка” вашиот јазик!

  130.00ден1,300.00ден Select options
 • Рооибос Ладен Лимон

  Едноставно гламурозен, со освежувачка арома на лимоновата тревка и природен вкус на лимон!

  110.00ден1,100.00ден Select options
 • Рооибос машала

  Зачинет со пикантни, жестоки состојки овој рооибос чај поседува оригинален ориентален вкус.

  170.00ден1,700.00ден Select options
 • Рооибос Пинаколада

  Комбинација на рооибос, овошна свежина од ананас и кремаст сладок вкус на парчиња кокос пружа вистинско егзотично задоволство. Чај со совршен изглед и воодушевувачки вкус!

  120.00ден1,200.00ден Select options
en_USEnglish